Korea Food (Kore Yemekleri)

Kore yemeklerinden henüz tatmadım ama kullanılan malzemeleri biliyorum.şu anda bu yazıyı yazarken de oruçluyum ve pc ye dalıcam birazdan:)))ben ,bizim türk mutfağımıza çok benzetiyorum.(mesela çin mutfağıyla hiç ilgisi yok:)genellikle sebze ağırlıklı ve sağlıklı beslenirler.mesela koreli erkeklere bir bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız:)çorba,pilav ve makarna da önemlidir.kırmızı biber ,zencefil gibi baharatları çok kullanırlar.yemekler aynı anda servis edilir .ve en önemli yemekleri kimchi dir:

 

Kimchi (Kore Turşusu)

Bir çeşit sebze yemeğidir.aslında turşu da diyebiliriz...çok farklı çeşitler vardır.kore lahanası ve turp en çok kullanılan sebzelerdir.Çok az kalorili sağlıklı bir yiyecektir.Yapmak isteyen olursa diye işte malzemeler:

- 5 baş Kore lahanası,
- 2 adet beyaz turp,
- bir demet su teresi,
- 2 demet yeşil soğan,
- 2 kase kırmızı toz biber,
- 4 yem. kaşığı tuz,
- 4 yem. kaşığı şeker,
- 5 diş sarmısak,
- 1 kök taze zencefil,
- 1 kase tuzlu karides suyu,
- ve istenirse taze istiridye.

NOT:Kimchi tarifi için "koreli.com" a teşekkür ederim.....

Tarifi:

Lahanalar ikiye ya da dörde bölünür. Lahanalar tuzlanıp 4 saat bekletilir ya da tuzlu suda 12 saat bekletilir. Turplar dilimlenir ve su teresi 5 cm uzunluğunda kesilir. Yeşil soğanlar ince ince dilimlenir, sarmısak ve zencefil dilimlenir veya dövülür. Tuzlu karides suyu kırmızı toz biberle karıştırılır. Az acılı Kimchi tercih edenler kırmızı biber miktarı azaltabilir. Bu karışıma dilimlenen turplar, su teresi, yeşil soğanlar, sarmısak ve zencefil eklenerek hepsi elle karıştırılır. Lahanalar yıkanarak süzülür. Hazırlanmış olan karışım lahana yaprakları arasına doldurulur. Karışımı lahanaların aralarına iyice yaydıktan sonra her lahana en dıştaki yaprağı ile kapatılır ve bütün lahanalar toprak bir kaba teker teker yerleştirilir. İlk mayalanma için oda sıcaklığında bir veya iki gün bekletildikten sonra buzdolabına konur. Küçük parçalar halinde kesilerek servis edilir.

"Mat-itkae Duseyo!" (Afiyet olsun!)

 

 

English:

 

i havent eaten korean foods yet but i know a little about korean foods.and im fasting now ,when im writing this:)and i wanna eat pc:))korean food resembles turkish food.(for example china food is very different...)koreans usually eat vegetable and they are very healthy(look at korean guys:))soup,rice and spaghetti are important for koreans.they use red pepper and other spices very much.their the most important food is kimchi.yummylicious....

 

 

Diğer Kore Yemekleri (Other Korean Foods)

 

 suşi onlarında vazgeçilmezlerinden...

 

 

 

 

 

 lamyon noodle

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !